تصویر شخصیت على « ع » در نهج البلاغه

یک بعد دیگر از ابعاد ارزش و اهمیت نهج البلاغه ترسیم شخصیت امیر المؤمنین علیه الصلوة و السلام است ، چیزى که ما امروز به آن کمال احتیاج را داریم .

امیر المؤمنین على « علیه السلام » این چهره ناشناخته ، این انسان والا ، این نمونه کامل مسلمانى که اسلام مى‏خواهد انسانها آنچنان ساخته بشوند ، در لابلاى اوراق و سطور نهج البلاغه کاملا شناسایى و تعریف مى‏شود . نهج البلاغه در حقیقت کتاب معرّفى على بن ابیطالب « علیه السلام » است .

چگونه ممکن است کسى به افقهاى اسرارآمیز و شگفت‏آور ، و وادیهاى گوناگون معرفتى که در نهج البلاغه هست دست نیافته باشد و بتواند آنها را این گونه زیبا و جذاب ترسیم و توصیف کند . در نهج البلاغه همه ابعاد یک شخصیت والاى انسانى وجود دارد :

از معرفت ، از اخلاق ، از خصلتهاى ویژه یک انسان ، و از اخلاق ویژه والایى که فقط اسلام به انسانها تعلیم داده است ، یک انسان کامل در نهج البلاغه مجسم مى‏شود و آن انسان کامل خود امیر المؤمنین « علیه السلام » است ، و این نه فقط از باب شناسایى چهره امیر المؤمنین « علیه السلام » مهم است بلکه از باب شناسایى اسلام و اینکه اسلام چگونه انسانى را مى‏خواهد بسازد حائز اهمیّت است . امروز بشریت معاصرمان از ما سؤال مى‏کند :

« این اسلامى که شما از آن دم مى‏زنید و فکر مى‏کنید رسالت آن جهانى است ، در صدد ساختن چگونه انسانى است ؟ » براى پاسخ چه کسى را بهتر و زیباتر و جامع‏تر و والاتر از على بن ابیطالب « علیه السلام » مى‏توان نشان داد ؟ و چهره على بن ابیطالب « علیه السلام » در هیچ جا مانند نهج البلاغه آشکار نمى‏شود .

البته درباره عظمت این کتاب و ارزش این سخنان و این نامه‏ها مطالب عمیق گفته شده و خیلى حرفها مى‏توان زد ، من فقط اشاره‏اى مى‏کنم تا سپاس و تشکر قلبى من از کسانى که این کنگره و کنگره‏هاى قبل و این حرکت به سمت شناساندن نهج البلاغه را سازمان دادند ، این نکته را روشن کند که به چه مناسبت ما این کار را اینقدر عظیم و حائز اهمیت مى‏دانیم .

با اینکه مدتهاست نهج البلاغه تا حدود زیادى از فراموشى بیرون آمده و نام آن به گوش مردم رسیده و به نحوى در دسترس مردم قرار گرفته است ، باز اعتقاد دارم که در اطراف نهج البلاغه تحقیقات علمى و همه جانبه‏اى باید انجام بگیرد .

البته کارهایى که تا کنون انجام گرفته و شمه‏اى از آنها در کتابنامه نهج البلاغه درج شده است ، قابل توجه و سزاوار تقدیر و تشکر است .

/ 0 نظر / 15 بازدید