امروز در تاریخ ضربت خوردن أمیرالمؤمنین(ع)

در 19 ماه مبارک رمضان سال 40 هـ در نماز صبح در مسجد کوفه با شمشیری مسموم به دست ناپاک إبن ملجم منافق بر فرق مبارک أمیرالمؤمنین(ع) ضربت وارد شد.

در 13 ماه رمضان سال 40 هـ حضرت مولی الموحدین علی بن أبی طالب أمیرالمؤمنین علی(ع) بعد از فارق شدن از جنگ نهروان از شهادت خود خبر دادند. در آن روز حضرت بر فراز منبر بعد از بیان کلماتی درربار در حقایق اسلام، در آخر بیانات شریف خود، به فرزند خود امام حسن مجتبی(ع) فرمودند: تا امروز چند روز از ماه مبارک رمضان می‌گذرد؟ امام مجتبی(ع) فرمودند: 13 روز گذشته است. از امام حسین(ع) پرسیدند: چند روز باقی مانده است؟ امام حسین(ع) فرمودند: 17 روز باقی مانده است. در این هنگام أمیرالمؤمنین(ع) دست به محاسن مبارک گرفتند و فرمودند: نزدیک است این موی من به خون سرم خضاب شود.

در شب 16 ماه رمضان سال 40 هـ أمیرالمومنین(ع) در خواب پیامبر(ص) را دیدند، و آن حضرت به نزدیک شدن ملاقاتشان در بهشت به أمیرالمؤمنین(ع) بشارت دادند، و علی(ع) به دخترشان أم کلثوم(ع) خبر دادند. در شب نوزدهم أمیرالمؤمنین(ع) روزه را در منزل أم کلثوم افطار نمودند.

در شب 19 ماه رمضان سال 40 هـ وردان و شبیب که با إبن ملجم در شهادت علی(ع) همراه بودند، در حین درگیری کشته شدند.

در سال چهلم گروهی از خوارج در مکه جمع شدند و بر کشتگان نهروان گریستند. سه نفر از آنان با هم پیمان بستند که در یک شب أمیرالمؤمنین(ع) و عمرو عاص و معاویه را بکشند.

ابن ملجم کشتن أمیرالمؤمنین(ع) را بر عهده گرفت و وارد کوفه شد و با کمک قطام بنت أخضر که إبن ملجم قصد ازدواج با او را داشت، و با همدستی شبیب بن بجره و وردان بن مجاله تصمیم خود را عملی کرد.

در صبح روز نوزدهم بعد از اذان صبح، أمیرالمؤمنین(ع) وارد مسجد شد و صدای نازنین ایشان به "یا أیها الناس، الصلاة" بلند شد.

سپس آن حضرت مشغول نماز شد. هنگامی که در رکعت اول سر از سجده برداشت شبیب بر آن حضرت حمله ور شد، ولی شمشیرش خطا کرد. بلافاصله إبن ملجم لعنة الله حمله کرد و شمشیر او فرق مبارک آن حضرت را شکافت و محاسن شریفش به خون فرق مبارکش خضاب شد و صدای مبارکش بلند شد: "بسم الله و بالله و علی ملة رسول الله، فزت و رب الکعبة".

صدای جبرئیل بلند شد: "تهدمت والله أرکان الهدی و انطمست أعلام التقی و انفصمت العروة الوثقی، قتل إبن عم المصطفی، قتل الوصی المجتبی، قتل علی المرتضی، قتله أشقی الأشقیاء".

منبع: تقویم شیعه

/ 1 نظر / 11 بازدید
مسترخالیبند

سلام عاشق خوبی وبلاگ جالبی داری در کل خیلی خوش قلم به جان زبان میرانی دمت گرم و بازدمت گرمتر نفست حق یا حق راستی یه سر بزن مستر خالیبند با " خدا علی را لعنت کند" به روز شد